Życie w utopijnym świecie

Woman in pygama sitting in bed and reading book

Margaret Attwood to kanadyjka, która doskonale wie czego pragnie. Tworzy takie dzieła, które na pewno dla wielu czytelników będą mocne. Jej książki w wielu przypadkach nie są łatwymi, lekkimi i bardzo przyjemnymi lekturami. Jest wręcz przeciwnie. Nie jest łatwo przedrzeć się przez jej powieści, nawet przez tomy poezji. Jednak kiedy już tego dokonamy będziemy pewni, że udało nam się wykonać jedną z najwspanialszych rzeczy, która sprawiła, że poznaliśmy wspaniałą literaturę kobiecą w bardzo pięknej oprawie. Jest to autorka, która nigdy nie boi się poruszać wielu tematów, które do dzisiaj poruszane są na forach światowych. Oto mamy przed sobą jej najnowsze “Testamenty“.

Kontynuacja powieści

Za tą powieść autorka otrzymała już Nagrodę Bookera. Jej nazwisko bardzo często wymieniane jest, jeżeli chodzi o Nagrodę Nobla. Co tym razem zafunduje nam Attwood? Oto kontynuacja powieści sprzed trzydziestu lat – “Opowieści podręcznej”, która okazała się wielkim hitem. Tak długi okres czytelnicy musieli czekać na to, aby zobaczyć jakie losy będą mieli nowi bohaterowie Republiki oraz Gileadu. Po Fredzie nie ma już śladu. Są jednak nowe kobiety, które przygotowywane są do roli Podręcznej. Kim one są? Są to kobiety, których jedynym zadaniem jest rodzić dzieci. Nie mają one żadnych praw, nie mają nawet imienia. Raz w miesiącu muszą oddawać się swojemu panu, a głowę trzymać w tym momencie na łonie jego żony. Do takiej właśnie roli przygotowywana jest właśnie młoda Agnes. Do tego jest jeszcze bardzo surowa ciotka Lidia. Jest ona okrutną funkcjonariuszką Gileadu, która dba o to, żeby prawo w tym miejscu nie zostało złamane.

Losy mieszkańców

Z bezpiecznej odległości jak do tej pory całą sytuację w Gileaud obserwuje nastoletnia Daisy, która mieszka w Kanadzie. To co widzi nie napawa jednak nikogo optymizmem. Dzieci, które przychodzą na świat w Gileaud są zdeformowane, część z nich nie jest nawet samodzielnie przeżyć, a przecież nie o takie dzieci dla rodzin chodziło. Do tego duża ilość Podręcznych umiera i nie ma innych kobiet, które byłyby w stanie je zastąpić w tak dużej ilości. Czy Gileaud chyli się ku upadkowi? Jaki los czeka wszystkich mieszkańców tego miasta? Jakie losy czeka świat, gdzie powstało tak okrutne i bezduszne dla niektórych kobiet miejsce? Tego dowiemy się już ze wspaniałych “Testamentów”. Trzeba powiedzieć, że autorka na pewno nie zawiodła swoich czytelników szykując dla nich kolejną porcję wspaniałej treści, która zamknięta jest w tej książce. Jeżeli komuś mało po “Opowieści podręcznej”, to jest to idealna propozycja dla niego.

Background obraz autorstwa senivpetro - www.freepik.com