Utopijny świat

Margaret Atwood należy do grona takich autorów których książki oczekiwane są z wielką niecierpliwością. Co prawda rozpoczynała od tworzenia tomików poezji i dzisiaj nadal można je spotkać na rynku. Jednak ludzie z wielką niecierpliwością czekają na jej kolejne książki, które bardzo często poruszają tematykę antyspołeczną, anty patriarchalną, anty systemową

Margaret Atwood należy do grona takich autorów których książki oczekiwane są z wielką niecierpliwością. Co prawda rozpoczynała od tworzenia tomików poezji i dzisiaj nadal można je spotkać na rynku. Jednak ludzie z wielką niecierpliwością czekają na jej kolejne książki, które bardzo często poruszają tematykę antyspołeczną, anty patriarchalną, anty systemową. Śmiało mówi się, że jej książki są ponad czasowe, ponieważ zawsze będą mówić o czymś, co całkiem możliwe, że się wydarzy. Jeżeli ktoś miał do czynienia z opowieścią podręczną, to koniecznie powinien sięgnąć po najnowsze “Testamenty“.

Życie w Republice

Kto nigdy nie czytał o Republice oraz o Podręcznych, to koniecznie powinien nadrobić te zaległości. Utopia przedstawiona w tej książce jest co najmniej szokująca. Może nas wcisnąć w fotel. Jednak przy tej okazji zadajmy sobie jedno pytanie – czy czasem nasz świat nie zmierza w tym kierunku? Czy nie dążymy do tego, aby nasz świat zdegradować do takiego właśnie zjawiska? Podążając za najnowszymi wynalazkami technologicznymi, które zbyt mocno ułatwiają nasze życie – tak może być. Wróćmy jednak do Republiki, gdzie rządzi Gilead. W “Opowieści podręcznej” mieliśmy do czynienia z Fredą, która stała się Podręczną. Tym razem naszymi głównymi bohaterkami są ciotka Lidia, która jest groźną funkcjonariuszką Gileadu. Jest również Agnes – bardzo młodziutka dziewczyna, która przygotowywana jest do roli Podręcznej. Pytanie jest takie – czy Agnes zdaje sobie sprawę z tego jakie życie ją czeka? Bez praw, szans na normalne życie? Będzie tylko kobietą, która będzie miała urodzić dziecko dla innej pary, która nie ma szans na taki cud natury. Do jakiej rodziny trafi Agnes?

Pogarszająca się sytuacja

Od poprzednich wydarzeń w Republice minęło bardzo dużo czasu. Dzieci przychodzą na świat zdeformowane. Dodatkowo coraz więcej Podręcznych zaczyna umierać. Widać, że sytuacja w Republice pogarsza się z dnia na dzień. To wszystko obserwuje z daleka młoda Kanadyjka Daisy. Czy i ją czeka podobny los? Przekonajmy się o tym. “Opowieść podręczna” odniosła ogromny sukces. Już teraz wiadomym jest, że “Testamenty” należą do najbardziej wyczekiwanych w 2020 roku przez polskich czytelników. Warto dowiedzieć się jaki los czeka mieszkańców Republiki, gdzie wszystko jest inne niż w normalnym świecie. Jednak naprawdę warto zastanowić się czy taki lub nawet bardzo podobny los nie czeka nas w przyszłości. Margaret Attwood świetnie zaprezentowała nam kolejną część tej historii. Nie chciała tego robić, jednak dała się namówić tworząc fantastyczne dzieło dla wielu pokoleń.

Background obraz autorstwa senivpetro - www.freepik.com